Montáž a údržba teras

Správná montáž teras a palubek je základem bezproblémové funkce celé stavby. Montáž není složitá, ale pokud nemáte dostatek zkušeností s výrobky z přírodního dřeva a s jejich montáží, doporučujeme přenechat celou činnost odborníkům. Firma Artisan se zabývá pouze prodejem materiálu, ale spolupracuje se soukromníky, kteří provádí jak montáže teras z WPC a evropských a exotických dřevin, tak pokládku podlah z podlahových palubek a realizace obkladů.

Montáž terasových evropských a exotických terasových prken

První krok je ošetření prken ochranným přípravkem. Firma Artisan nabízí různé kvalitní oleje od různých výrobců ze zvýhodněné ceny. 
Další důležitá část je úprava podkladu (zemina nebo beton) a důkladně namontovaný a upevněný rošt vytvořený z podkladových hranolů.
Podklad zeminy či betonu je nutno mít pevný, tvrdý a rovný. Pod roštem se nesmí zadržovat voda.

Zeminový podklad

Výše podkladu může být až 30cm, sklon základu v uvažovaném odtoku vody je kolem 5%. Běžně se pokládají 2 vrstvy štěrku, dospod hrubší zásyp, který pokládáme na geotextilii (nebo speciální igelitovou folii), tím vytvoříme až 2/3 mocnosti podkladu. Nahoru jemnější zásyp s velikostí kamínků 15-20 mm. Doporučuje se zpevnit okraje železnými pláty, betonem, zeminovým zásypem (např. jílem) a dostatečně zdusnit. Zabrání se tím možnému propadání materiálu.

Betonový podklad

Původní beton se doporučuje natřít polyuretanovým nátěrem, omezí se tím jeho zabarvení vlivem přirozeného vyplavení barviva ze dřeva. Podkladové  rošty by se měly pokládat na vodě odolných blocích (např. guma) vzdálených zhruba 1m od sebe. Zajistíme tím odtok vody ze zpod roštu.

Samotná montáž terasy se skládá z přípravy roštu a následného namontování terasových prknem. Více informací o podrobné montáži terasy z evropských a exotických dřevin.

Speciální údržba

Pravidelné olejování terasy patří mezi základní  ošetření terasy. Vlivem podnebí nebo i naším zaviněním se však může stát, že musíme stávající terasu nějakým způsobem očistit.  Pro tyto účely vede firma Artisan různé speciální přípravky.

Autor: Jaroslav Maňo

Copyright © 2012 ARTISAN DŘEVOPRODEJ s.r.o. Redakční systém a optimalizace Webový servis, design Intia