Obliba dřevěných fasád v ČR roste

Dřevěné fasády u nás patří mezi stále oblíbenější architektonické prvky. Majitelé domů si je zamilovali nejen pro velmi atraktivní přírodní vzhled, ale také pro vynikající užitné vlastnosti, mezi které patří například dobrá tepelná a zvuková izolace, ochrana stěn proti vlhkosti a minimální nutnost údržby.

Z čeho dřevěnou fasádu vybudovat?

Dřevěné fasády se dělají z fasádních palubek z mnoha druhů dřeva. Každé má svá specifika - pokud ale chcete, aby vám dřevěná fasáda vydržela dlouho v bezvadném stavu a nemuseli jste se o ni často starat, je lepší zvolit odolné dřeviny, které obstojí i v náročnějších klimatických podmínkách. Velmi častou variantou je proto sibiřský modřín, který je mimořádně odolný a přitom cenově dostupný.

Fasádní palubky Rhombus


Fasádní profil Rhombus modřín

Typů fasádních palubek existuje velké množství, dlouhodobě dobré zkušenosti máme například s hladce hoblovanými fasádními palubkami Rhombus. Ty se hodí na odvětrané i uzavřené dřevěné fasády a použít je můžete jak ve městě, tak v extrémních horských podmínkách. Lze je bez problémů umístit na domy, chaty, sruby, roubená stavení a mnoho dalších objektů. Splňují nejvyšší standardy kvality a jsou hygienické a vhodné i pro alergiky. Fasádní palubky Rhombus můžete zakoupit ve variantě akát a sibiřský modřín.

Nátěry a chemické ošetření

Fasádní palubky se zpravidla dodávají v přírodním, neošetřeném stavu, a proto je třeba je před montáží natřít (a to i po rubové straně) vhodnými prostředky proti UV záření, plísním, houbám a dřevokaznému hmyzu, případně pak také opatřit barevným nátěrem. K tomu se hodí například ochranný nátěr IMRANAL Lignofix, oleje na dřevo OSMO nebo lazurovací laky REMMERS.

Autor: Jaroslav Maňo

Copyright © 2012 ARTISAN DŘEVOPRODEJ s.r.o. Redakční systém a optimalizace Webový servis, design Intia